Nilan Comfort 350 L højeffektiv varmegenvindingsanlæg
Nilan Comfort 350L er et energieffektivt ventilationsaggregat med varmegenvinding ideelt til renoveringsprojekter og nybyggeri med et ventilationsbehov på op til 372 m3/h.
Aggregatet placeres oftest i et uudnyttet loftsrum og tager derfor ikke skabsplads i bryggerset. Placeringen i loftsrummet betyder også, at der er let at afskærme evt. støj fra aggregatet ind i boligen. Ved installation er det desuden muligt at demontere hele fronten, så Comfort 350L kun måler 532 mm i dybden, hvilket er en stor fordel, når anlægget skal placeres på loftet. Fås som venstre model.
Nilan Comfort 350L er konstrueret, så det opnår et lavt strømforbrug og høj varmegenvinding. Denne kombination medfører at det opnår energimærke A.
Nilan har udviklet en App med smarte funktioner, hvor brugeren kan styre hjemmets ventilation og varmepumpe direkte fra mobiltelefonen. App’en er intuitiv, nem og sikker at bruge, og giver brugeren mulighed for f.eks. indstilling af rumtemperatur. Flere ventilationsanlæg kan tilsluttes samme App, så der er kontrol over indeklimaet i f.eks. både hjemmet og sommerhuset. Der kan tilkobles flere brugere på samme App.
Ved køb af en Nilan gateway kan brugeren få adgang til aggregatet via Nilan App’en.


