GeoHood MEHS er et modulopbygget emfangskoncept, der sætter nye standarder for fleksibilitet og effektivitet i industrielle arbejdsmiljøer. Emfang anvendes oftest i situationer, hvor punktudsugning ikke er mulig eller praktisk.
Modulerne fås i tre størrelser: 1×1 m, 2×1 m og 3×1 m. Denne modulopbyggede løsning giver mulighed for skalering, så systemet kan tilpasses og sammensættes i præcis den størrelse og konfiguration, der passer til din arbejdsplads.
Justerbare spjæld giver præcis kontrol over luftstrøm og sugehastighed, hvilket sikrer optimal udsugningsydelse. GeoHood MEHS er konstrueret af holdbart galvaniseret stål og er bygget til at modstå krævende miljøer, samtidig med at den opretholder effektiviteten over tid.
Systemet kan monteres i loftet ved hjælp af kæder eller wire eller fastgøres til gulvet med søjler. For ekstra funktionalitet kan kunder vælge beslag til svejseforhæng eller lameller (DIN EN ISO 1598/25980) for at afskærme arbejdsområdet. Begge løsninger fås i rød eller grøn.
Valgfrit integreret belysning forbedrer synligheden yderligere og sikrer et veloplyst og sikkert arbejdsmiljø. For flere tekniske detaljer og installationskrav henvises der til den omfattende installationsvejledning.
GeoHood MEHS kombinerer innovation, effektivitet og fleksibilitet og tilbyder en komplet løsning til effektiv udsugning af røg og støv, skræddersyet til dine industrielle behov.


