NEOPERL® tilslutningsslange 1/2LX3/4V 1500 mm
Produktbeskrivelse
NEOFLEX® SPX fra NEOPERL er en serie af kraftige tilslutningslanger af høj kvalitet.
- Godkendt til drikkevand.
- Høj fleksibilitet for nem og hurtig montage.
- Stort koblingsprogram med mange kombinationsmuligheder
Slangerne kan anvendes til mange forskellige formål, som f.eks.: Toilet, vandhane/armatur, bidet, vaskemaskine, opvaskemaskine, brusekabine, kaffe og læskedrikautomater samt varmt og koldt teknisk vand. Vil også kunne findes alvendelse i varme- og køleanlæg.
NEOFLEX® SPX består indvendigt af et SOFTPEX® PEX-rør og udvendigt af en kraftig rustfri omfletning. Slangen findes i flere udgaver med forskellige koblinger på enderne samt nogle udgaver hvor enderne er vinkelede 90 grader. Der kan nævnes følgende ende typer: Omløber med rørgevind og pakning, kompressionskobling til PEX-, kobberrør og lign., blanke rørender der passer i f.eks. Nilhaners kompressionskoblinger og ender med nipler med et M10 gevind der passer direkte op i de fleste moderne vandhaner og armaturer.
Slangerne genkendes på at der er indflettet en grøn stribe i den rustfri omfletning.
Oplev den ultimative kombination af fleksibilitet, holdbarhed og ydeevne med NEOPERL® NEOFLEX SPX SLANGE. Perfekt til diverse applikationer takket være dens robuste materialer og innovative design. Denne slange sikrer en problemfri installation samt en stabil vandstrøm uden larm eller vibrationer. En investering i kvalitet til dit hjem eller erhverv.




